Rusko, eto bolšaja zemlja

Petrohrad 2003

Cesta přes Polsko a pobaltské republiky poněkud únavná. Počasí vynikající, celou dobu slunečno. Měli jsme vynikajicího průvodce, studoval v Petrohradu, uměl perfektně rusky a měl zde spoustu kamarádu. Nikde jsme neplatili vstupné jako cizinci, ale vždy jako domáci turisté. O tom, že Rusové pořádají hody místo jídla jsem slyšel, ale na snídaní nám nosili jídlo na talířích a bylo pokaždé pět chodů. Ve městě bezpečno, v pravou půlnoc jsme měnili peníze ve směnárně, na směnárníka jsme čekali dobrou půlhodinu, všichni co šli kolem věděli, že asi máme spoustu peněz a nikdo si nás ani nevšiml. Muži tady pracují málo, kolem desáté odpoledne už se po městě potulovalo spoustu opilců, práci tady zastávají ženy, viděl jsem je provádět i těžké dělnické práce, omítaly napřiklad domy. Tehdy jsem fotografoval ještě na film podle toho tedy většina fotek vypadá.

Moskva a Zlatý kruh 2015

Tentokrát opět do Ruska s cestovní kanceláři Vsacan, za těch 12 let byla změna, jako průvodce s námi jela paní Táňa, bylo na ní poznat, že je v oboru zkušená a nebude to amatérský výkon z před 12 let. Tentokrát mě Rusko překvapilo, vstoupili jsme do země moderní techniky a internetu. Auta zde jsou taková, že se za ta svoje musíme stydět. Mám Vitaru tady se Vitary používají hlavně k přepravě dělníku na stavbách. Všude v obchodech se dalo platit kartou, kde se člověk vrtnul, byl wifi internet, takže jsme byli připojeni v metru, ať ve stanicích nebo ve vlaku. Všiml jsem si, že došlo za těch dvanáct let k zásadní změně. Těžké práce vykonávají muži. Ženy pobíhají od jednoho salonu krásy ke druhému. Muži už nejsou opilí (viděl jsem snad jen jednoho a to ještě s mírou), svým ženám nosí květiny. Ve dne v noci i o sobotách a nedělích se tady staví. Soudím, že Rusové potřebují pevnou ruku. Putin je pro Rusko požehnáním!

Petrohrad 2017

No po 14 létech znovu v Petrohradě. Cesta tam opět stejná, jako předešlé cesty do Ruska s cestovkou Vsacan, přes Polsko (zastávky v Czenstochove a Warszawě), pobaltské republiky. Mohl bych napsat totéž co o návštěvě Ruska v roce 2015, v Petrohradu postavili nádherný kruhový obchvat města na estakádě, dle paní průvodkyně (opět paní Táňa) to zvládli za dva roky (ve Frýdku se obchat města už buduje 20 let a stále je v nedohlednu). Také tady se budují nové domy, pravda všechny balkóny už zasklené, přece jen je tady větší zima, než na jihu. Celé to budování mi prišlo divné, ti petrohradci mi připadají divní v noci jen guljaťsa a přes den dospávat. A přes to všechno, bez ohledu na tříleté sankce, budují o dušu. Hlad byl vidět jen v hotelu. Na jeden autobus z Unie deset autobusů turistů z Číny. Na jídlo se vrhali, jak by rok neměli nic v ústech, holýma rukama rvali číšnikovi jídlo z vozíku, když ho přivážel k pultu. Brali si po tři příbory a stejně s tím neuměli zacházet a tak jim jídlo kipalo po stole. Ale připadalo mi, že Číňané mají všude přednost, už nám Rusové neprojevovali náklonnost jako dříve, zkusil jsem se se zbytky své ruštiny zeptat a dověděl jsem se, že Češi už nejsou druzja, no vragi!